Dezynfekcja i dezynsekcja to dwa słowa, które mimo tego, że brzmią bardzo podobnie, oznaczają dwie różne czynności. Podobieństwo terminów sprawia, że wiele osób ma z nimi problemy – często są mylone i traktowane synonimicznie. Tymczasem dezynsekcja i dezynfekcja to zabiegi, które różnią się m.in. zastosowaniem, sposobem wykonania, a w końcu efektami. Kiedy zatem wykonuje się dezynfekcję, a kiedy konieczna jest dezynsekcja?

Usuwanie pluskwy metodą wymrażania

Czym się różnią?

Dezynsekcja

Dezynsekcja to zabieg polegający na niszczeniu owadów oraz innych stawonogów, które są szkodliwe ze względów gospodarczych i sanitarnych. Wykonywana jest w domach, w miejscach pracy, w budynkach użyteczności publicznej, a czasem w terenie (np. odkomarzanie, odkleszczanie). Zabieg można wykonywać przy użyciu środków mechanicznych, fizycznych, chemicznych lub biologicznych. W zależności od tego, jakie insekty uprzykrzają nam życie, można stosować metodę opryskową środkami owadobójczymi, metodę żelową, zamgławianie ULV czy wymrażanie (dezynsekcja metodą CRYONITE). Im szybciej wykonana jest dezynsekcja, tym lepiej – jeżeli nie uporamy się z insektami w miarę szybko, rozrosną się na tyle, że pojedynczy zabieg może okazać się niewystarczający.

Dezynfekcja

Dezynfekcja, czyli odkażanie, polega na redukowaniu do bezpiecznego poziomu (np. za pomocą właściwych środków chemicznych, pary wodnej, promieni UV) drobnoustrojów chorobotwórczych oraz ich form przetrwalnikowych. Takie mikroorganizmy mogą znajdować się na powierzchniach użytkowych i przedmiotach (np. na ubraniach, narzędziach medycznych). Zabieg powinno wykonywać się regularnie, we wszystkich miejscach, gdzie wymagana jest bezwzględna czystość i sterylność, m.in. w szpitalach, przychodniach, gabinetach dentystycznych czy w gabinetach kosmetycznych. Wyniki dezynfekcji uzależnione są od trzech czynników. Podstawowym jest gatunek drobnoustrojów, ich aktywność fizjologiczna i liczebność. Ważnym czynnikiem są również właściwości chemiczne i fizyczne zastosowanej metody oraz stężenie i czas działania środka dezynfekującego. Nie bez znaczenia jest również środowisko, w jakim wykonywana jest dezynfekcja (np. wilgotność, temperatura, pH) – środki chemiczne przeważnie nie działają w środowisku suchym.

ZAPYTAJ O CENĘ