Roztocza to mikroskopijne pajęczaki niewidoczne gołym okiem. Nie gryzą, nie przenoszą chorób, ale mogą wywoływać alergie. Jak pozbyć się roztoczy z domu?

  • Roztocza lubią kurz, najlepiej czują się w miejscach wilgotnych i ciepłych
  • Całkowite wyeliminowanie roztoczy nie należy do najłatwiejszych zadań
  • Najskuteczniejszą metodą, która gwarantuje sukces, jest ozonowanie

Roztocza kurzu domowego występują w każdym domu, nawet w najczystszym mogą być ich miliardy. Te mikroskopijne pajęczaki nie są widoczne gołym okiem, nie gryzą i nie przenoszą chorób. Mogą jednak niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka – zwłaszcza w przypadku alergików. Roztocza lubią kurz, najlepiej czują się w miejscach wilgotnych i ciepłych. Najoptymalniejsze warunki dla rozwoju i przeżywalności tych pasożytów to wilgotność na poziomie 70 – 80% i temperatura około 23 – 30°C. Roztocza żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego najczęściej występują w pościeli, materacach, kocach, żerują również w pluszowych zabawkach, dywanach i obiciach mebli.

Polecamy: Ozonowanie mieszkania po kwarantannie

Alergia na roztocza

Roztocza, a ściślej mówiąc – odchody tego pajęczaka, są dla człowieka silnym alergenem i mogą wywoływać szereg niepożądanych reakcji, zarówno skórnych (świąd, łuszczenie się skóry, wysypka), jak i ze strony układu oddechowego. Objawy mogą mieć różne nasilenie. Najczęstsze to częste ataki kaszlu, przewlekły katar, kichanie, uczucie zatkanego nosa, poranna chrypka, łzawienie oczu, duszności, swędzenie gardła i podniebienia, mogą występować także bóle głowy, zaburzenia snu i problemu z koncentracją.

Polecamy: Ozonowanie samochodu a koronawirus

Jak pozbyć się roztoczy

Całkowite wyeliminowanie roztoczy na pewno nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby znacząco zmniejszyć ich populację w domu, warto przede wszystkim często wymieniać i prać pościel (w temperaturze powyżej 60°C), zrezygnować z dywanów, a także z narzut i innych domowych tekstyliów wykonanych z naturalnych materiałów. Dobrze jest wystawiać materace oraz pościel na działanie promieni słonecznych – długa ekspozycja na słońce jest dla roztoczy zabójcza. Jednak najskuteczniejszą metodą, która gwarantuje sukces, jest ozonowanie. O3 jest gazem o silnym działaniu utleniającym i biobójczym. Gaz dociera nawet w trudno dostępne miejsca, zabija nie tylko roztocze, ale również groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i grzyby.

ZAPYTAJ O CENĘ