Pchły najczęściej pojawiają się w domach, w których są zwierzęta. Sprawdź, dlaczego ugryzienie pchły jest niebezpieczne i jak poznać, że zagnieździły się w domu.

  • Pchły mogą pojawić się również tam, gdzie nie mieszka żadne zwierzę
  • Larwy lubią miejsca zaciemnione
  • Owady mogą przenosić groźne choroby

Polecamy: Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pchły kojarzą się przede wszystkim ze zwierzętami. Warto jednak wiedzieć, że mogą pojawić się również tam, gdzie nie mieszka żaden pies lub kot. Wystarczy mieć pecha – insekty można przynieść do domu np. na butach czy ubraniach. Co prawda w takich warunkach pchła nie będzie miała odpowiednich warunków, aby przetrwać, ale z braku innego żywiciela może pokąsać również człowieka. Pchły składają jaja w sierści zwierząt. Te z kolei spadają w miejscach, w których przebywa pies lub kot. Larwy lubią miejsca zaciemnione, najczęściej chowają się w dywanach, legowiskach, pod meblami. Trudno je dostrzec gołym okiem (mierzą przeważnie od 1 do 6 mm), za to są bardzo skoczne. Silnie rozwinięte odnóża pozwalają im na pokaźnej długości skoki (nawet do 50 cm), dlatego bez problemu przenoszą się z jednej ofiary na drugą. Bardzo szybko i łatwo się rozmnażają, a poczwarki odporne są na niekorzystne warunki (takie jak niska temperatura). Dzięki temu mogą nawet kilka miesięcy czekać na właściwego żywiciela.

Polecamy: Skąd się biorą karaluchy w domu?

Co może świadczyć o tym, że w mieszkaniu zagnieździły się pchły?

Przede wszystkim warto obserwować zwierzaki. Jeśli spokojny do tej pory pies lub kot staje się nerwowy, a do tego dość i mocno się drapie, najprawdopodobniej ma pchły. Czasem swędzenie jest tak mocne, że zwierzę tarza się, ociera o meble, pociera pysk łapami. Pokąsanie przez pchły zdecydowanie nie należy do przyjemnych (silny świąd), ale to niejedyne zmartwienie, jakie pojawia się wraz z tymi niewielkimi insektami. Owady mogą przenosić groźne choroby. Pchły czasem trudno zlokalizować, ale o ich obecności w domu mogą świadczyć czarne, bardzo drobne kropki, widoczne szczególnie na jasnych powierzchniach – to odchody owadów. A jak poznać ukąszenie pchły na ludzkiej skórze? Po ukąszeniu na skórze pojawia się czerwona plamka z widocznym w środku punktem (miejscem ugryzienia).

ZAPYTAJ O CENĘ