Zdarza się, że mijają całe tygodnie, zanim zauważymy, że w domu zagnieździły się pluskwy. Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
- Pluskwy żerują głównie w nocy, a kryjówki mają w trudno dostępnych miejscach.
- Sygnałem, który może świadczyć, że w mieszkaniu zadomowiły się pluskwy, są pojawiające się w nocy ślady ugryzień.
- Jeżeli podejrzewamy, że w domu zagnieździły się pluskwy, warto dokładnie sprawdzić miejsca, które potencjalnie mogą stanowić dla nich kryjówkę.
Wbrew powszechnej opinii pluskwy nie są pojawiają się tylko tam, gdzie jest brudno. Insekty mogą pojawić się również w zadbanym domu, w którym panuje czystość – wystarczy mieć pecha. Można je przywieźć z podróży, po noclegu w schronisku, hostelu, a nawet kilkugwiazdkowego hotelu, czy przynieść do domu wraz z używanymi meblami lub innymi rzeczami. Pluskwy żerują głównie w nocy, a kryjówki mają w trudno dostępnych miejscach, dlatego zdarza się, że mijają całe tygodnie, zanim zauważymy, że w naszym domu są niechciani lokatorzy. Niestety, insekty szybko się mnożą, a im pluskw jest więcej, tym większy problem. Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Polecamy: Skąd biorą się pluskwy?
Jak rozpoznać pluskwę?
Rozpoznanie pluskiew nie jest trudne. Pluskwy są stosunkowo niewielkie, ale dostrzegalne gołym okiem – dorosłe osobniki sięgają 5-6 mm. Przypominają trochę pestkę jabłka – są dość płaskie i mają kolor brązowy (im bardziej najedzona pluskwa, tym jej kolor jest ciemniejszy, brunatny). Jeśli pluskwa jest głodna, jej odcień może być nieco bledszy. Dzięki temu, że ich ciało jest spłaszczone, bez trudu mogą się zmieścić nawet w najmniejszych szczelinach co sprawia, że trudno je szybko odnaleźć. Ich całe ciało ma owalny kształt, który zwęża się ku przodowi. Na końcu ciało zwieńcza głowa z parą oczu oraz 4-segmentowymi czułkami. Pluskwy nie latają, jednak bardzo sprawnie się poruszają – nie tylko po podłodze, ale również po ścianach czy sufitach. Najłatwiej jest im się przemieszczać, kiedy powierzchnia jest idealnie gładka i płaska. Umożliwiają im to trzy pary odnóży, z których dodatkowo wyrastają pazury.
Ukąszenia
Sygnałem, który może świadczyć, że w mieszkaniu zadomowiły się pluskwy, są pojawiające się w nocy ślady ugryzień. Ukąszenia insektów swędzą i często mają charakterystyczny układ – 2 lub 3 ugryzienia blisko siebie, układające się w linię lub trójkąt.
Polecamy: Wymrażanie pluskiew
Odchody, wylinki, zapach
O obecności pluskiew w domu mogą świadczyć czarne lub ciemnoczerwone plamki (zwłaszcza na materacu, pościeli lub ścianach) – odchody insektów. Pluskwy przechodzą różne stadia rozwoju i zrzucają pokrywające ich ciało osłonki, dlatego również na to warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli insektów jest dużo, w domu może pojawić się charakterystyczny zapach. Pluskwy wydzielają słodkawy zapach, służący do wzajemnego wabienia.
Gdzie szukać?
Jeżeli podejrzewamy, że w domu zagnieździły się pluskwy, warto dokładnie sprawdzić miejsca, które potencjalnie mogą stanowić dla nich kryjówkę. Sprawdźmy więc łóżko, materac, pościel, a także meble w pobliżu łóżka oraz wszelkie meble tapicerowane. Pluskwy mogą kryć się również za listwami podłogowymi, we framugach drzwi, ramach obrazów i innych zakamarkach.