Czy pluskwy mogą zagnieździć się w biurze? Po czym poznać, że w biurze są pluskwy i jak skutecznie się ich pozbyć?

  • Pluskwy to niewielkie, czerwono-brązowe insekty
  • O obecności pluskiew może świadczyć słodkawy zapach w pomieszczeniu
  • Pluskwy, choć niewielkie, są dość trudne do wytępienia

Jednym z częściej powtarzanych mitów na temat domowych pasożytów jest ten, że pojawiają się one tylko tam, gdzie panuje brud i brak higieny. Nic bardziej mylnego. Insekty mogą zagnieździć się dosłownie wszędzie, zarówno w czystym mieszkaniu, pięciogwiazdkowym hotelu lub w biurze. Wbrew pozorom nie są to odosobnione przypadki. Pluskwy żerują głównie w nocy i najczęściej dotkliwie kąsają śpiących domowników lub hotelowych gości (żywią się ludzką krwią). To z kolei powoduje, że ich obecność trudno zauważyć w miejscach, w których się nie nocuje i nie przebywa 24 godziny na dobę, czyli  m.in. w biurach. Warto być jednak czujnym, ponieważ pluskwy można nieświadomie przynieść do domu, np. na ubraniach.

Polecamy: Czy pluskwy latają? Jakie inne insekty to potrafią?

Jak wyglądają pluskwy? Po czym poznać, że zagnieździły się w biurze?

Pluskwy to niewielkie, czerwono-brązowe insekty. Nie mają skrzydeł i nie latają. Ich owalne ciała kształtem przypominają nieco pestki jabłka. Mierzą ok. 5 do 6 mm, a dzięki niewielkim rozmiarom i spłaszczonemu odwłokowi bez trudu wchodzą nawet w trudno dostępne zakamarki i szczeliny. W biurach mogą gnieździć się np. w kontaktach, za listwami podłogowymi, w ramach obrazów, w meblach tapicerowanych, pod wykładzinami. O obecności pluskiew może świadczyć słodkawy zapach w pomieszczeniu. Warto również zwrócić uwagę, czy np. na podłodze nie pojawiają się czarne kropki (odchody insektów), wylinki lub białe „paprochy” wyglądające jak ziarenka ryżu (jaja pluskiew).

Polecamy: Usuwanie pluskiew

Jak wytępić pluskwy?

Pluskwy, choć niewielkie, są dość trudne do wytępienia. Domowe sposoby raczej nie będą skuteczne. Jeśli istnieje podejrzenie, że pojawiły się w biurze, najlepiej wezwać firmę zajmującą się dezynsekcją. Profesjonalna ekipa będzie wiedziała, gdzie mogą znajdować się gniazda pluskiew, a stosowane środki do dezynfekcji będą bezpieczne dla pracowników, a jednocześnie bezlitosne dla pasożytów. 

ZAPYTAJ O CENĘ