Pluskwy to małe (około 5 mm), płaskie owady o okrągłym ciele zwężającym się przy głowie, a dzięki takiej budowie mogą przebywać w wielu miejscach bez obawy, że zostaną przygniecione. Niestety nie są wyczekiwanymi gośćmi w naszych domach, a ich pojawienie się – wbrew pozorom – nie musi być przejawem brudu i zaniedbania.

Do rozprzestrzeniania się tych owadów nie doprowadza brud, a… sami ludzie. Przenoszą oni je do domów np. po noclegach w zapluskwionych hotelach, pensjonatach, szpitalach i akademikach, gdzie zostały przetransportowane również przez inne osoby. Tam też rozmnażają się dzięki ciągłemu dostępowi do ludzkiej krwi, która stanowi ich pożywienie. Kolejnym powodem przyczyniającym się do pojawiania się pluskiew jest przejęcie używanych ubrań bądź mebli w których bytuje owad, a jeśli przedmioty te nie zostaną bardzo dobrze wyczyszczone, będą mieć one optymalne warunki do rozwoju. Trzecia popularna przyczyna to pobyt w miejscach w których przewija się sporo osób i w których znajdują się meble z tapicerką. Dotyczy to przede wszystkim pociągów, autobusów, kin, oper i teatrów – tam, w oparciach foteli i krzeseł, pluskwy bytują czekając na osobę, która przeniesie je do następnej lokalizacji.

Polecamy: Pluskwy w biurach – jak często występują?

Jak bronić się przed atakiem pluskiew?

Prewencja może pomóc w ograniczeniu ryzyka zainfekowania pluskwami. Działania jakie możemy podjąć to przede wszystkim dbanie o szczeliny wokół łóżek, w których owady najczęściej się chowają. Warto także zachować wyjątkową czujność w hotelach i w innych miejscach noclegowych, a po powrocie z nich należy w wysokiej temperaturze wyprać ubrania, plecaki i użytkowane w podróży walizki. Jeśli pomimo tego pluskwy zadomowiły się w naszych domach i mieszkaniach, musimy podjąć specjalne kroki, które pomogą je wyeliminować, a pomóc może w tym właściwie tylko dezynsekcja przeprowadzona przez specjalistów. W naszej firmie proponujemy m.in. wymrażanie pluskiew metodą CRYONITE. Wykorzystuje ona urządzenia generujące suchy lód z dwutlenku węgla, a dzięki braku środków chemicznych, jest uznawana za ekologiczną i bardzo bezpieczną.

Walka z pluskwami, o ile nie skorzystamy z pomocy profesjonalistów, może okazać się bezcelowa. Dlatego, aby szybko pozbyć się tych owadów, najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się dezynsekcją, która pomoże nam w ich wyeliminowaniu.

ZAPYTAJ O CENĘ