Pluskwy żerują głównie w nocy. Samo ugryzienie insekta nie boli, ale po kilku godzinach pojawiają się swędzące bąble. Czy ugryzienie pluskwy jest groźne?

  • Pluskwy mogą pojawić się w mieszkaniu niezależnie od stanu czystości
  • Ukąszenie pluskwy jest bezbolesne
  • Pluskwy gryzą najczęściej okolice twarzy, szyi, ręce i nogi.

Pluskwy to niewielkie, bezskrzydłe owady żywiące się ludzką krwią. Mierzą ok. 5 – 6 mm, ich ciało jest lekko spłaszczone, w zależności od spożytej krwi może mieć kolor od wręcz przezroczystego do ciemnobrązowego. Gnieżdżą się w trudno dostępnych zakamarkach (np. w szczelinach, w meblach tapicerowanych, pod tapetami, w łóżkach, tekstyliach domowych, gniazdkach elektrycznych), a żerują przede wszystkim w nocy, co sprawia, że niełatwo jest je wykryć. Ponieważ ich obecność kojarzy się z brudem i brakiem higieny, najczęściej nie podejrzewamy, że to one są odpowiedzialne za pojawiające się na skórze swędzące bąble. Bardzo często domownicy przez długi czas nie są świadomi, że w mieszkaniu są nieproszeni goście. Warto zauważyć, że pluskwy mogą pojawić się w mieszkaniu niezależnie od stanu czystości. Insekty można przynieść do domu np. w używanych meblach, a także na ubraniach po podróży pociągiem lub po pobycie w hotelu.

Polecamy: Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Ugryzienie pluskwy – czy jest groźne?

Ukąszenie pluskwy jest bezbolesne, ponieważ podczas ukłucia insekty wpuszczają pod skórę substancję znieczulającą, która znajduje się w ich ślinie. Swędzący bąbel pojawia się dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach od ugryzienia. Trzeba być czujnym, ponieważ zdarza się, że chociaż w łóżku śpią dwie osoby, pluskwy atakują tylko jedną, natomiast druga nie ma na ciele śladów pogryzienia. Pluskwy gryzą najczęściej okolice twarzy, szyi, ręce i nogi. Na początku, gdy insektów jest stosunkowo niewiele, ukąszenia mogą pojawiać się co kilka dni. Charakterystyczne jest to, że ślady ugryzień (trzy lub więcej) występują zwykle w linii. Chociaż pluskwy, jako insekty żywiące się krwią, mogą potencjalnie przenosić choroby, żadne dotychczasowe badania tego nie potwierdziły. Na pewno jednak swędzące ugryzienia nie są przyjemne, a insektów trzeba jak najszybciej pozbyć się z domu.

Polecamy: Skąd biorą się pluskwy?

ZAPYTAJ O CENĘ