Mole to szkodniki, które mogą atakować ubrania i produkty spożywcze. Jak odróżnić mole spożywcze (kuchenne) od moli odzieżowych?

  • W Polsce występuje ok. 50 gatunków moli
  • Mole mogą atakować i żywność, i ubrania
  • Mole spożywcze najczęściej występują w kuchni, a w mole odzieżowe – w szafie

Mole to niewielkie owady latające z rzędu motyli. W Polsce występuje ok. 50 gatunków moli (na całym świecie ok. 3000) i niestety są wśród nich takie, które lubią gnieździć się w domach. Są one wyjątkowo irytujące, a co gorsza, powodują straty. Warto wiedzieć, że mole mogą atakować i żywność, i ubrania. Mole będące szkodnikami domowymi można podzielić na dwa rodzaje – spożywcze (kuchenne) i odzieżowe (ubraniowe). Rozróżnienie ich może być trudne, zwłaszcza dla osoby nieobeznanej w temacie. Na co zwrócić uwagę, widząc fruwające po mieszkaniu mole, i co może ułatwić ich identyfikację?

Polecamy: Jakie szkody mogą wyrządzić owady?

Co warto wiedzieć o molach odzieżowych i molach kuchennych?

Omacnica spichrzanka i mklik mączny są najczęściej występującymi molami spożywczymi. Natomiast mole włosienniczki i mole kożuszniki atakują ubrania i inne materiały. Jak łatwo wywnioskować z nazw tych dwóch grup, larwy jednych żywią się produktami spożywczymi, natomiast drugich – tekstyliami. Zasadniczo mole spożywcze występują w miejscach, w których przechowywana jest żywność – nie tylko w kuchniach, ale także w spiżarniach, magazynach itp. Mole ubraniowe wybierają szafy, komody, schowki, ale też strychy. Lubią miejsca ciemne i w których mają dostęp do tekstyliów, szczególnie wełnianych, skórzanych i futer.

Polecamy: Dezynsekcja w branży spożywczej

Jak rozróżnić mole?

  • Omacnica spichrzanka jest dość charakterystyczna. Wyróżniają ją skrzydła – ich przednia część ma kolor żółtawy, natomiast pozostała – brunatnoczerwona z ciemnymi paskami przechodzącymi w poprzek.
  • Mklia mącznego łatwo pomylić z molem odzieżowym. Przednia para skrzydeł mklika mącznego jest koloru szarego i pokryta jest ciemnym deseniem (zygzakowate linie). Tylne skrzydła są szersze i jaśniejsze.
  • Mole kożuszniki i włosienniczki mają żółtawy kolor (od jasnego i słomkowego do żółtego i żółtobrązowego).

 

ZAPYTAJ O CENĘ