Kleszcze żywią się krwią ssaków, również ludzi, i mogą przenosić groźne choroby. Jak poznać gniazdo kleszczy i jak wyglądają jaja kleszcza pospolitego?

  • Krwią żywią się również larwy i nimfy kleszczy
  • Kleszcze lubią wysokie trawy i zarośla
  • Jaja kleszczy są bardzo małe, rozmiarowo można je porównać do ziaren piasku

Polecamy: Jak zabezpieczać się przed kleszczami?

Kleszcz pospolity to niewielki pajęczak żywiący się krwią. Jego ofiarami mogą być zarówno ludzie, jak i zwierzęta. W większości przypadków ukąszenie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale niestety pasożyty te mogą przenosić groźne choroby. W skórę żywiciela wbijają się dzięki nożycowatym szczękoczułkom. Aparat gębowy (hypostom), przez który kleszcz pobiera krew, uzbrojony jest w ząbki o wierzchołkach skierowanych do tyłu, pomagające utrzymać się na skórze swojej ofiary. Ciało nienajedzonego dorosłego pasożyta osiąga około 2 do 4 mm. Ma kształt owalu zwężającego się ku przodowi, z widocznie widocznymi odnóżami. Opity kleszcz może osiągać nawet powyżej 10 mm. Krwią żywią się również larwy i nimfy kleszczy. Warto mieć tę świadomość. Larwy i nimfy są o wiele mniejsze niż dorosłe osobniki, a z powodu ich małych rozmiarów czasem trudno zauważyć, że pasożyt wgryzł się w skórę.

Polecamy: Jak pozbyć się kleszczy na działce?

Gniazdo kleszczy – gdzie kleszcze składają jaja?

Kleszcze lubią wysokie trawy i zarośla, na swoje ofiary czyhają również ukryte w krzewach lub w niskich partiach drzew. Wracając ze spaceru po parku, po lesie lub z działki, warto dokładnie obejrzeć całe ciało i sprawdzić, czy nie zostaliśmy ugryzieni. Samica kleszcza pospolitego może złożyć jednorazowo nawet 10 tysięcy jaj, chociaż zazwyczaj ich liczba waha się od kilkuset do kilku tysięcy. Pasożyty te raczej nie budują gniazd w pomieszczeniach (na strychach, poddaszach czy w kurnikach może za to występować obrzeżek gołębień, czyli „ptasi kleszcz”). Gdzie zatem może występować gniazdo kleszczy pospolitych? Na swoje gniazda wybierają miejsca zaciemnione i wilgotne (np. między kamieniami, w szczelinach, w zaroślach, w norach gryzoni). Jaja kleszczy są bardzo małe, rozmiarowo można je porównać do ziaren piasku.

ZAPYTAJ O CENĘ