Kleszcze, chociaż niepozorne, mogą przenosić groźne choroby. W jaki sposób skutecznie pozbyć się kleszczy z działki lub przydomowego ogrodu?
- Przyjmuje się, że sezon kleszczowy zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią
- Na ugryzienie tego pasożyta jesteśmy narażeni nie tylko za miastem
- Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą walki z kleszczami jest zamgławianie przestrzenne
Chociaż kleszcze są małe i niepozorne, to z całą pewnością trzeba na nie uważać. Przenoszą patogeny, które mogą powodować poważne choroby (m.in. kleszczowe zapalenie opon mózgowych, boreliozę), i stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowia ludzi, jak i zwierząt. Należą do gromady pajęczaków, w Polsce najczęściej występuje kleszcz pospolity (jasnobrązowy, mierzący z reguły od 2,5 do 4 mm). Uaktywniają się w temperaturze powyżej 7°C. Przyjmuje się, że sezon kleszczowy zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Niestety, łagodne zimy sprzyjają tym pasożytom, a jeśli warunki są sprzyjające, kleszcze mogą być aktywne nawet przez cały rok.
Polecamy: Dezynsekcja Warszawa – opinie
Gdzie żerują kleszcze?
Na ugryzienie tego pasożyta jesteśmy narażeni nie tylko za miastem, podczas przechadzki po lesie czy po łące. Kleszcze występują również w miejskich parkach, przydomowych ogródkach i na działkach. Lubią miejsca wilgotne i zacienione. Na swoje ofiary najczęściej czekają w wysokich i gęstych trawach, w zaroślach, na krzewach lub niskich partiach drzew. Uważajmy, ponieważ pajęczaka można przynieść do domu np. w kwiatach lub w grzybach. Po skończonej pracy w ogrodzie czy na działce warto dokładnie obejrzeć całe ciało, aby sprawdzić, czy nie mamy na sobie kleszcza.
Polecamy: Jak zabezpieczać się przed kleszczami?
Usuwanie kleszczy
Walka z kleszczami nie jest łatwa, a ich jaja są słabo widoczne. Przede wszystkim starajmy się eliminować miejsca, w których czują się dobrze – regularne przystrzyganie drzew i krzewów sprawi, że do ogrodu będzie wpadało więcej słońca, pamiętajmy również o regularnym koszeniu trawy i usuwaniu liści. Podczas prac ogrodowych można stosować repelenty. Trzeba jednak pamiętać, że nie chronią one w 100%, a ich działanie jest krótkotrwałe. Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest zamgławianie przestrzenne. Odkleszczanie warto powierzyć profesjonalnej ekipie, która ma do dyspozycji odpowiedni sprzęt, środki chemiczne i wie jak wykonać oprysk.