Konsekwencje ukłucia kleszcza mogą być naprawdę poważne. Pierwsze objawy to zazwyczaj apatia, problemy z koncentracją i bóle głowy, a w efekcie końcowym nawet zapalenie opon mózgowych i zaburzenia rytmu serca. Takiego niebezpieczeństwa nie wolno bagatelizować, dlatego warto dowiedzieć się, jak możemy się przed nim ustrzec.

Gdzie bytują kleszcze?

Kleszcze są dla nas groźne właściwie przez cały rok, choć zazwyczaj możemy natknąć się na nie w maju oraz czerwcu, a także we wrześniu i październiku. Zdecydowanie najczęściej żyją w niskich zaroślach, trawie oraz w liściach krzewów, z których łatwo przenoszą się na skórę ofiary. Bytują ponadto na polanach, łąkach, zagajnikach z roślinami, a także wśród roślin takich jak leszczyna i bez. Choć unikają bezpośredniego kontaktu ze słońcem, to zdecydowanie preferują ciepło połączone z wysokim poziomem wilgotności.

Jak uchronić się przed kleszczami?

Aktywność na świeżym powietrzu i kontakt z zielenią to coś z czego nie powinniśmy rezygnować, nawet jeśli obawiamy się kleszczy. Przed wyjściem na zewnątrz warto jednak dobrze się zabezpieczyć. Najważniejszym elementem jest prawidłowy ubiór zasłaniający ciało (najlepiej długie rękawy), w tym nakrycie głowy i pełne buty osłaniające całe stopy. Istotne jest także prawidłowe postępowanie po powrocie do domu, kleszcze często bowiem czekają w ubraniach na okazję do przyczepienia się, dlatego dobrze wziąć prysznic oraz wyprać odzież.

Jak zwalczyć kleszcze?

Jeśli wokół naszej posesji roztaczają się tereny zielone, a nam szczególnie zależy na bezpieczeństwie najbliższych, powinniśmy zastosować dodatkowe środki prewencji. Jedną z metod pozwalających na pozbycie się kleszczy, komarów, meszek oraz ich jaj jest zamgławianie przestrzenne, którą to usługę zapewniamy także w naszej firmie. Odbywa się ona dzięki specjalnemu, ekologicznemu środkowi chemicznemu w formie mikrokropelek, który rozpylany jest na miejsca będące siedliskiem tych owadów, co umożliwia znaczące zmniejszenie ich populacji.

Choć nie możemy całkowicie uchronić się przed kleszczami i przenoszonymi przez nie chorobami, to możemy poczynić kilka kroków, które pozwolą nam na ograniczenie ryzyka ukąszenia.

ZAPYTAJ O CENĘ