Jak wyglądają jaja pluskwy domowej? Co może świadczyć, że w domu zagnieździły się pluskwy i na jakie miejsca zwrócić szczególną uwagę?

  • Pluskwa w domu oznacza zazwyczaj poważny problem
  • Pluskwy nie zawsze atakują wszystkich domowników
  • Jaja pluskiew są koloru perłowego i mierzą około 1 mm

Polecamy: Pluskwy – jak wyglądają i jak odróżnić je od innych szkodników?

Gnieżdżą się w trudno dostępnych miejscach, żerują głównie w nocy i bardzo szybko się namnażają. Pluskwa w domu oznacza zazwyczaj poważny problem. Sprawę komplikuje fakt, że w większości przypadków na początku inwazji dość trudno zidentyfikować obecność tego pasożyta w domu. Pluskwy nie zawsze atakują wszystkich domowników, same ukąszenia są bezbolesne, a przy małej populacji zmiany na skórze mogą pojawiać się co jakiś czas, przez co trudniej skojarzyć, że są to po prostu ugryzienia. Tymczasem im większa populacja, tym trudniej je wytępić. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ich owalne, zwężające się ku przodowi ciało przypomina kształtem i rozmiarem pestkę jabłka. A jaja pluskwy? Jak wyglądają? Na co zwrócić uwagę i co może świadczyć o tym, że w domu zagnieździły się pasożyty?

Polecamy: Czym grozi ugryzienie pluskwy?

Jak wyglądają jaja pluskwy domowej?

Aby móc szybko i w odpowiedni sposób zareagować, warto wiedzieć nie tylko, jak wyglądają dorosłe osobniki, ale również jak wyglądają jaja pluskwy i gdzie można się na nie natknąć. Samica składa po kilka jaj dziennie, w całym swoim życiu około 250 – 500. W sprzyjających warunkach okres rozwoju pasożyta (od jaja pluskwy poprzez larwę do dorosłego osobnika) trwa od 1 do 2 miesięcy. Jaja pluskiew są koloru perłowego i mierzą około 1 mm. Przypominają bardzo drobne ziarenka ryżu, pokryte są lepką wydzieliną, która przykleja je do podłoża, i wykazują dużą odporność na działanie środków biobójczych. Niestety, bardzo trudno zauważyć w domu jaja pluskwy. Gniazdo i miejsca, w których lubią kryć się te pasożyty są przeważnie dobrze ukryte. Samice składają jaja w takich miejscach jak np. listwy przypodłogowe, ramy obrazów, wszelkie szczeliny (szczególnie w pobliżu łóżek). Jeśli podejrzewamy, że w domu są pluskwy, warto dokładnie przejrzeć wszystkie zakamarki.

ZAPYTAJ O CENĘ