Obawiasz się, że w Twoim domu zagnieździły się pluskwy? Sprawdź co może świadczyć o ich obecności i jak odróżnić pluskwy od innych szkodników.

  • Ugryzienia pluskwy można łatwo pomylić z ugryzieniami innych insektów

    • Jeśli na ciele pojawiają się ślady ugryzień, warto zaostrzyć czujność
    • Ukąszeniom pluskiew towarzyszy silny świąd

Pluskwy gnieżdżą się w łóżkach, meblach tapicerowanych, listwach przypodłogowych, domowych tekstyliach, puszkach instalacji, wszelkich szczelinach i innych, trudno dostępnych zakamarkach. Ponieważ żerują głównie w nocy, najczęściej kojarzą się z brakiem higieny, a ich ugryzienia można łatwo pomylić z ugryzieniami innych insektów, np. komarów, bardzo często domownicy nawet przez wiele miesięcy nie mają pojęcia, że w ich mieszkaniu żyją nieproszeni lokatorzy. Jak wyglądają pluskwy i w jaki sposób odróżnić je od innych pasożytów? 

Jak wyglądają pluskwy?

Pluskwy są niewielkie, ale można dostrzec je gołym okiem. Wyglądem i wielkością przypominają nieco pestkę jabłka. Mierzą około 5 – 6 mm. Ich bezskrzydłe ciało jest spłaszczone, dzięki czemu bez trudu mieszczą się nawet w najmniejszych szczelinach, ma kształt owalu zwężającego się ku przodowi. Nienajedzona pluskwa jest żółto-brązowa, ale kiedy pobierze krew, pręgowany pancerzyk staje się o wiele ciemniejszy. Jeśli na ciele pojawiają się ślady ugryzień, warto zaostrzyć czujność. O obecności pluskiew świadczą ślady krwi na materacu, mikroskopijne wylinki (szczególnie na łóżku lub w jego pobliżu) i mdły, słodkawy zapach. 

Jak odróżnić ukąszenie pluskwy od ukąszenia innego insekta?

Samo ugryzienie nie jest bolesne (pluskwy wstrzykują do krwi substancję znieczulającą), a reakcje na ukąszenia mogą być bardzo różne. Bywa również, że pasożyt przez długi czas żywi się krwią jednego domownika, przez co inni nie zauważają ich obecności. Ukąszeniom pluskiew towarzyszy silny świąd. W centrum małych guzków można zauważyć niewielki, ciemniejszy punkt. Ślady po ugryzieniach rzadko występują pojedynczo. Najczęściej jest ich kilka (np. trzy lub więcej) i tworzą charakterystyczną linię (ślad po przejściu pluskwy).

ZAPYTAJ O CENĘ