Ptaszyniec kurzy to groźny pasożyt atakujący ptactwo i przenoszący groźne choroby. Może atakować również saki domowe. Jak skutecznie pozbyć się ptaszyńca?

  • Zaatakowane przez ptaszyńca ptaki słabną
  • Dla piskląt toksyczna ślina pasożytów może być śmiertelna
  • Walka z ptaszyńcem kurzym nie należy do najłatwiejszych

Ptaszyniec kurzy to gatunek roztocza i jest jednym z najgroźniejszych pasożytów, który atakuje ptactwo – zarówno dzikie, jak i domowe. Przeważnie żeruje w nocy, natomiast w dzień raczej się nie przemieszcza. Ukrywa się najczęściej w trudno dostępnych zakamarkach kurnika, np. pod podłogą, w szparach ścian, a także w szczelinach gniazd. Zaatakowane przez ptaszyńca ptaki słabną, chudną, ich skóra jest pokaleczona, a pióra powyrywane, ponieważ ugryzienia wywołują świąd. Spada również ich nieśność. Dla piskląt toksyczna ślina pasożytów może być śmiertelna.

Polecamy: Obrzeżek gołębi – usuwanie, zwalczanie

Jak wygląda ptaszyniec kurzy?

Ciało pasożyta ma szarą barwę, jest spłaszczone, podłużne i lekko owalne (czasem gruszkowate). Samice są nieco większe od samców, osiągają długość do 0,75 mm. Ciało opitych pasożytów rozciąga się, staje się bardziej okrągłe i przybiera czerwonawy kolor. Długimi szczękoczułkami nacinają skórę żywiciela, a następnie wpuszczają toksyczną ślinę. Chociaż ptaszyniec jest pasożytem ptaków, to może przenosić się również na ssaki domowe, wywołując zmiany skórne podobne do wszawicy lub świerzbu. Pasożyt przenosi niebezpieczne choroby, m.in. cholerę i białaczkę drobiu, toksoplazmozę i pomór drobiu.

Polecamy: Zwalczanie szubaków

Zwalczanie ptaszyńca

Walka z ptaszyńcem kurzym nie należy do najłatwiejszych, ponieważ pasożyt może przeżyć bez pożywienia wiele miesięcy, kryjąc się w trudno dostępnych miejscach. Najskuteczniejsze są opryski środkami roztoczobójczymi (akarycydami), jednak aby wytępić ptaszyńca, zabieg warto powtórzyć kilka razy. Dodatkowo warto wiedzieć, że pasożyt może uodparniać się na stosowane środki, dlatego zaleca się naprzemienne stosowanie różnych preparatów. Przed wykonaniem oprysku należy dokładnie oczyścić wnętrze kurnika, a poidła i karmniki dobrze zabezpieczyć.

ZAPYTAJ O CENĘ