Obrzeżek gołębi, zwany ptasim kleszczem, może atakować również ludzi. Jak wygląda obrzeżek gołębi i w jaki sposób z nim walczyć?

  • Obrzeżek gołębi to pajęczak o szarym lub szarobrązowym ciele w kształcie jajka
  • Ugryzienia tego pasożyta wywołują świąd i ból
  • Insekty są odporne na niskie temperatury i są w stanie nawet 5 lat przetrwać bez pożywienia

Obrzeżek gołębi to gatunek kleszcza, zwany jest również kleszczem gołębim lub ptasim kleszczem. Jak nietrudno się domyślić, występuje tam, gdzie gnieżdżą się ptaki – np. w kurnikach i gołębnikach, ale również na strychach lub poddaszach. Atakuje głównie gołębie, ale jego ofiarami mogą być także  inne ptaki, w tym ptactwo domowe. W sytuacji gdy brakuje ptasiego żywiciela lub populacja obrzeżka jest bardzo duża, może przenosić się do mieszkań, a jego ofiarami stają się wówczas ludzie. Ugryzienia tego pasożyta wywołują świąd i ból. Niestety, obrzeżek gołębi – tak jak inne kleszcze – może przenosić groźne choroby, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Polecamy: Zwalczanie szubaków

Jak wygląda obrzeżek gołębi?

Obrzeżek gołębi to pajęczak o szarym lub szarobrązowym ciele w kształcie jajka, ze zwężoną częścią przednią. Samice są nieco większe – mają 6 – 10 mm długości i 4 – 7 mm szerokości, podczas gdy samce mierzą 4 -5 mm długości i ok. 3 mm długości. Największą aktywność wykazują w miesiącach wiosennych i letnich, pozostają aktywne do jesieni. Obrzeżki przyczepiają się do skóry, pobierają krew przez 0,5 do 1,5 godziny, następnie odpadają od żywiciela i chowają się w trudno dostępnych miejscach. Atakują głównie w nocy, a ich ślina jest bardzo silnym alergenem.

Polecamy: Dezynsekcja Warszawa – opinie

Zwalczanie obrzeżka

Obrzeżki, tak samo jak pluskwy, mogą gnieździć się  m.in. w szczelinach podłóg i futryn, w meblach (np. w szczelinach łóżek), pod tapetami lub boazerią, w ramach okiennych i w futrynach. Ich zwalczanie, zwłaszcza domowymi sposobami, nie należy do najłatwiejszych. Insekty są odporne na niskie temperatury i są w stanie nawet 5 lat przetrwać bez pożywienia. Przede wszystkim należy spryskać wszystkie miejsca, które potencjalnie mogą stanowić ich kryjówki, a także poddasze (lub strych), skąd obrzeżek gołębi mógł przywędrować do domu. Najskuteczniejszą metodą będzie zawsze profesjonalna dezynsekcja wykonana przez odpowiednią firmę.

ZAPYTAJ O CENĘ