Szubaki to chrząszcze z rodziny skórnikowatych. Jak wyglądają, gdzie żerują larwy szubaka i jak pozbyć się insektów z domu?

  • Dorosłe osobniki szubaka smirnowa mają kolor jasnobrązowy
  • Dorosłe szubaki potrafią latać
  • Larwy szubaków mogą gnieździć się m.in. we wnękach, szczelinach i starych meblach.

Szubaki smirnowa i szubaki dwukropki to chrząszcze z rodziny skórnikowatych. Pochodzą z Afryki, a w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno – około roku 2000. Owady przyzwyczajone są raczej do ciepłych temperatur (około 24°C), a nawet niewielkie mrozy są dla nich zabójcze. Z tego powodu szukają schronienia wewnątrz budynków – niestety, często w naszych domach.

Polecamy: Dezynsekcja Warszawa – opinie

Jak wyglądają szubaki?

Dorosłe osobniki szubaka smirnowa mają kolor jasnobrązowy, pokryte są żółtymi włoskami i mierzą od 2,3 do 4 mm (samce są mniejsze od samic). Szubaki dwukropki są nieco większe – długość ich ciała wynosi ok. 5,5 mm. Są ciemnobrązowe, niemal czarne, a na szczycie pancerza znajdują się dwie białe kropki. Jednak to nie dorosłe osobniki, a larwy są przyczyną szkód. Larwy szubak smirnowa i dwukropka są do siebie bardzo podobne (brązowe, wyraźnie posegmentowane ciało) i ciężko je odróżnić. Co ciekawe, dorosłe osobniki szubaka smirnowa nie pobierają pokarmu, tylko wykorzystują substancje zgromadzone w stadium larwalnym.

Polecamy: Ozonowanie mieszkania po kwarantannie

Gdzie żerują lawry?

Dorosłe szubaki potrafią latać, stąd bez problemu potrafią dostać się do naszych domów, np. przez okna lub otwory wentylacyjne. Larwy są w stanie żerować nawet 3 lata, a żywią się niemal wszystkim. W naturalnych warunkach żyją w ptasich gniazdach, a ich pokarmem jest martwy, ptasi naskórek. Jeśli szubaki zagnieżdżą się w domu, żywią się suchymi produktami spożywczymi, martwymi owadami i produktami pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego – takimi jak wełna, futra, skóry, len czy jedwab. Jeśli w odzieży lub dywanach pojawiają się dziury, warto sprawdzić, czy pod naszym dachem nie zadomowiły się szubaki.

Szubak zwalczanie?

Zwalczanie szubaków nie należy to najłatwiejszych. Larwy szubaków mogą gnieździć się m.in. we wnękach, szczelinach i starych meblach. W pierwszej kolejności warto więc dokładnie odkurzyć wszystkie miejsca, w których potencjalnie mogły się zalęgnąć, a tkaniny wyprać w możliwie wysokiej temperaturze. Szubaki nie lubią zapachu olejków eterycznych, ale może to być za mało, aby pozbyć się z domu insekta. Najskuteczniejsze będą profesjonalne środki chemiczne (preparaty na szubaki), którymi dysponują firmy zajmujące się dezynsekcją.