Szubaki to chrząszcze z rodziny skórnikowatych. Jak wyglądają, gdzie żerują larwy szubaka i jak pozbyć się insektów z domu?
- Dorosłe osobniki szubaka smirnowa mają kolor jasnobrązowy
- Dorosłe szubaki potrafią latać
- Larwy szubaków mogą gnieździć się m.in. we wnękach, szczelinach i starych meblach.
Szubaki smirnowa i szubaki dwukropki to chrząszcze z rodziny skórnikowatych. Pochodzą z Afryki, a w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno – około roku 2000. Owady przyzwyczajone są raczej do ciepłych temperatur (około 24°C), a nawet niewielkie mrozy są dla nich zabójcze. Z tego powodu szukają schronienia wewnątrz budynków – niestety, często w naszych domach.
Polecamy: Dezynsekcja Warszawa – opinie
Jak wyglądają szubaki?
Dorosłe osobniki szubaka smirnowa mają kolor jasnobrązowy, pokryte są żółtymi włoskami i mierzą od 2,3 do 4 mm (samce są mniejsze od samic). Szubaki dwukropki są nieco większe – długość ich ciała wynosi ok. 5,5 mm. Są ciemnobrązowe, niemal czarne, a na szczycie pancerza znajdują się dwie białe kropki. Jednak to nie dorosłe osobniki, a larwy są przyczyną szkód. Larwy szubak smirnowa i dwukropka są do siebie bardzo podobne (brązowe, wyraźnie posegmentowane ciało) i ciężko je odróżnić. Co ciekawe, dorosłe osobniki szubaka smirnowa nie pobierają pokarmu, tylko wykorzystują substancje zgromadzone w stadium larwalnym.
Polecamy: Ozonowanie mieszkania po kwarantannie
Gdzie żerują lawry?
Dorosłe szubaki potrafią latać, stąd bez problemu potrafią dostać się do naszych domów, np. przez okna lub otwory wentylacyjne. Larwy są w stanie żerować nawet 3 lata, a żywią się niemal wszystkim. W naturalnych warunkach żyją w ptasich gniazdach, a ich pokarmem jest martwy, ptasi naskórek. Jeśli szubaki zagnieżdżą się w domu, żywią się suchymi produktami spożywczymi, martwymi owadami i produktami pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego – takimi jak wełna, futra, skóry, len czy jedwab. Jeśli w odzieży lub dywanach pojawiają się dziury, warto sprawdzić, czy pod naszym dachem nie zadomowiły się szubaki.
Polecamy: Szubak – jak wyglądają jego ugryzienia?
Szubak zwalczanie?
Zwalczanie szubaków nie należy to najłatwiejszych. Larwy szubaków mogą gnieździć się m.in. we wnękach, szczelinach i starych meblach. W pierwszej kolejności warto więc dokładnie odkurzyć wszystkie miejsca, w których potencjalnie mogły się zalęgnąć, a tkaniny wyprać w możliwie wysokiej temperaturze. Szubaki nie lubią zapachu olejków eterycznych, ale może to być za mało, aby pozbyć się z domu insekta. Najskuteczniejsze będą profesjonalne środki chemiczne (preparaty na szubaki), którymi dysponują firmy zajmujące się dezynsekcją.