Mole to szkodniki – odzieżowe niszczą ubrania i tekstylia, spożywcze zanieczyszczają żywność. Skąd biorą się w domu i jak się ich pozbyć?

  • Mole to szkodniki
  • W domach najczęściej pojawiają się mole odzieżowe, a także mole spożywcze
  • Częste sprzątanie szaf i dbanie o porządek minimalizuje ryzyko zalęgnięcia się moli

Mole to owady należące do rządu motyli. Wyglądem przypominają niewielkie ćmy, mierzą od kilku do kilkunastu centymetrów, mają ciało koloru słomkowego lub żółto-brązowego. Preferują temperatury pokojowe, dlatego świetnie czują się pod naszymi dachami. Nie są groźne dla człowieka, jednak ich obecność w domu jest dosyć uciążliwa. Mole to szkodniki. W zależności od rodzaju, który zagnieździł się w szafkach, niszczą ubrania, domowe tekstylia i zanieczyszczają żywność. Skąd się biorą, jakie gatunki najczęściej pojawiają się w domach i jak walczyć z molami?

Polecamy: Zwalczanie owadów Warszawa

Mole spożywcza a mole odzieżowe

W domach najczęściej pojawiają się mole odzieżowe (Tineola bisselliella, czyli mól włosienniczek), a także mole spożywcze (przede wszystkim Plodia interpunctella, czyli omacnica spichrzanka, i Ephestia kuehniella, czyli mklik mącznik). Larwy moli odzieżowych żywią się każdym rodzajem tkanin, zarówno naturalnymi, takimi jak wełna czy bawełna, futrami, a także syntetykami. Mole spożywcze zanieczyszczają głównie produkty sypkie, potrafią przegryźć się przez karton, a nawet folię. O obecności moli w szafkach z żywnością może świadczyć np. delikatna pajęczynka i dziurki na opakowaniach produktów.

Polecamy: Dezynsekcja. Jak pozbyć się insektów?

Skąd się biorą mole i jak je zwalczać?

I mole spożywcze, i mole odzieżowe mogą wlecieć do mieszkania przez okno, można też przynieść je do domu wraz z zakupami. Częste sprzątanie szaf i dbanie o porządek minimalizuje ryzyko zalęgnięcia się moli, ale prawda jest taka, że mogą pojawić się nawet w najbardziej zadbanym domu. Jeśli zauważymy, że w naszym domu zalęgły się mole spożywcze, należy przede wszystkim wyrzucić zanieczyszczone produkty i zastosować specjalne środki i pułapki na mole. Aby uniknąć zalęgnięcia się moli odzieżowych, warto regularnie czyścić i wietrzyć szafki oraz stosować preparaty, które odstraszają te owady.

ZAPYTAJ O CENĘ