Czy wiesz, czym różnią się prusaki od karaluchów? Sprawdź, czym charakteryzują się insekty i jak skutecznie z nimi walczyć.
- Jednymi z najczęstszych wśród nieproszonych gości są prusaki i karaluchy
- Ciało karalucha jest lekko spłaszczone i błyszczące
- Ciała prusaków są bardziej spłaszczone niż w przypadku karaluchów i różnią się od nich barwą
Insekty, choć niewielkie, gdy pojawią się w domu, oznaczają przeważnie spory kłopot. Sama świadomość, że pod naszym dachem bytują pasożyty, budzi nieprzyjemne odczucia i duży dyskomfort. Do tego insekty szybko się namnażają, mogą przenosić różne choroby, a bywa, że dość ciężko się ich pozbyć. Jednymi z najczęstszych wśród nieproszonych gości są prusaki i karaluchy. Chociaż często są ze sobą mylone, warto wiedzieć, że owady nieco się od siebie różnią. Jak wygląda prusak, a jak karaluch? Jak skutecznie pozbyć się ich z domu?
Polecamy: Jak wyglądają prusaki
Jakie są różnice między prusakami a karaluchami?
Ciało karalucha jest lekko spłaszczone i błyszczące, o barwie od rdzawej nawet do całkiem czarnej, przy czym dorosłe osobniki są zazwyczaj brunatno-czarne. Pokrywa je twardy pancerz i wieńczą długie czułki wychodzące z głowy, która nie jest zbyt wyraźnie oddzielona od tułowia. Karaluchy mierzą około 20 – 29 mm. Prusaki natomiast są nieco mniejsze. Mierzą od 10 do 13 mm. Ich ciała są bardziej spłaszczone niż w przypadku karaluchów i różnią się od nich barwą. Brązowo-rude osobniki mają na grzbiecie dwa ciemne, charakterystyczne pasy i skrzydła, których jednak nie wykorzystują do latania. Oprócz tego prusaki wykazują większą odporność na niskie temperatury – giną dopiero przy -2°C, podczas gdy karaluchy już w temperaturze ok. 5°C.
Polecamy: Skąd się biorą karaluchy w domu
Jak walczyć z insektami?
Zarówno karaluchy, jak i prusaki prowadzą nocny tryb życia, a preferują wilgotne, ciepłe pomieszczenia. Żywią się materią organiczną, przede wszystkim resztkami jedzenia, chociaż źródłem pokarmu może być również papier, a więc np. tapety czy książki. Insekty można nieświadomie przynieść do domu z zewnątrz. Do walki z pasożytami najlepiej sprawdzą się profesjonalne środki owadobójcze. Prewencyjnie warto wietrzyć pomieszczenia, używać pochłaniaczy wilgoci, utrzymywać niższą temperaturę w mieszkaniu i dbać o czystość w kuchni oraz w łazience.