Karaluchy żerują głównie w nocy, dlatego w dzień ciężko je dostrzec. Czy jeden karaluch to już powód do niepokoju? Co robić, jeśli zauważymy karalucha?

  • Karaluchy są zwinne, bez problemu poruszają się po pionowych, nawet gładkich powierzchniach
  • Karalucha można przynieść do domu przez przypadek, a regularne sprzątanie w domu nie zawsze może uchronić nas przed inwazją insektów
  • Jeden karaluch w domu najczęściej świadczy o tym, że insektów jest więcej

Karaluchy to dość duże owady o spłaszczonym odwłoku i błyszczącym (czarnym, ciemnobrązowym lub rdzawym) pancerzyku. Mierzą od 17 nawet do 30 mm, a więc bez problemu można je dostrzec gołym okiem. Mają długie, widoczne odnóża uzbrojone w kolce, a ich głowa zwieńczona jest długimi czułkami. Karaluchy są zwinne, bez problemu poruszają się po pionowych, nawet gładkich powierzchniach. Mają skrzydła, ale nie latają. Używają ich do amortyzowania upadków z wysokości i do bezpiecznego lądowania.

Polecamy: Karaluchy w bloku – jak je skutecznie usunąć raz na zawsze?

Skąd biorą się karaluchy w domu?

Karaluchy kojarzone są z brudem i brakiem higieny, a jednym z mitów jest ten, że pojawiają się one tylko w miejscach, w których standardy czystości są nie za wysokie. Niestety, problem jest bardziej złożony, a regularne sprzątanie w domu nie zawsze może uchronić nas przed inwazją insektów. Karalucha można przynieść do domu przez przypadek, np. z zakupami, mogą również przywędrować od sąsiadów. Ponieważ z łatwością przemieszczają się między mieszkaniami, np. przez szczeliny pod drzwiami i przez kratki kanalizacyjne, stanowią duży problem w blokach – bardzo często dezynsekcja jednego mieszkania nie jest wystarczająca, by skutecznie pozbyć się problemu.

Polecamy: Skąd się biorą karaluchy w domu?

Czy jeden karaluch to już problem? Co robić, kiedy zauważymy insekta?

Karaluchy lubią miejsca ciepłe i wilgotne. Są bardzo wrażliwe na światło, żerują głównie w nocy. Żywią się resztkami jedzenia, gratką są dla nich np. pozostawione na stole okruchy lub pozostawione w zlewie brudne naczynia. Trudno je dostrzec dzień, a kiedy w ciemnym pomieszczeniu zapala się światło, szybko umykają w szczeliny. Jeden karaluch w domu najczęściej świadczy o tym, że insektów jest więcej, dlatego lepiej nie ignorować sytuacji. Warto przy tym pamiętać, że domowe sposoby nie są skuteczne w zwalczaniu karaluchów, a najpewniejszą metodą jest profesjonalna dezynsekcja.

ZAPYTAJ O CENĘ