Wilgotne i ciepłe pomieszczenia są idealnym środowiskiem dla niektórych insektów. Sprawdź, jakie robaki przyciąga wilgoć i jak im zapobiegać.

  • Niektóre owady doskonale czują się w miejscach ciepłych i wilgotnych
  • Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się w domu insektów, można podejmować pewne działania profilaktyczne
  • Warto regularnie sprawdzać rury, krany i inne miejsca, w których mogą występować nieszczelności i wycieki

Często mówi się, że robaki w domu biorą się z brudu. Chociaż zaniedbania w tej kwestii mogą zwiększać ryzyko inwazji pasożytów, warto wiedzieć, że niepożądani lokatorzy mogą zagnieździć się również wówczas, gdy higiena jest na wysokim poziomie. Co w takim razie zwiększa ryzyko pojawienia się insektów w domu? Ich obecność może wynikać z różnych czynników, jednym z nich jest wilgoć. Niektóre owady doskonale czują się w miejscach ciepłych i wilgotnych, a pomieszczenia w naszym domu, które spełniają te warunki, przyciągają je i stają się dla nich idealnym miejscem do bytowania.

Polecamy: Czy jeden karaluch w domu to już zmartwienie?

Jakie insekty lubią wilgoć?

Jednym z insektów, który preferuje ciepłe i wilgotne miejsca, jest rybik cukrowy. Żeruje głównie nocą, najczęściej można go spotkać w łazienkach i toaletach. Nie jest niebezpieczny, nie przenosi chorób i nie gryzie, ale jest szkodnikiem (żywi się m.in. papierem, może niszczyć tapety, książki, a także niektóre tkaniny). W tej grupie znajdują się także karaluchy i prusaki, które zanieczyszczają żywność i stwarzają zagrożenie dla ludzi, ponieważ mogą przenosić groźne choroby. Insekty te zazwyczaj gnieżdżą się w pobliżu zlewów kuchennych, w spustach kanalizacyjnych itp. Wysoka wilgotność jest im niezbędna do przetrwania i sprzyja szybkiemu rozwojowi larw i jaj.

Polecamy: Zwalczanie rybików

Insekty w domu – jak im zapobiegać?

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się w domu insektów, można podejmować pewne działania profilaktyczne. Ważne jest, aby utrzymywać wilgotność w domu na odpowiednim poziomie, czemu sprzyja m.in. regularne wietrzenie. W miejscach o dużej wilgotności przydadzą się dodatkowo pochłaniacze wilgoci. Lepiej unikać pozostawiania mokrych ręczników, ubrań itp. na podłodze, a po kąpieli osuszyć mokre powierzchnie. Oprócz tego warto regularnie sprawdzać rury, krany i inne miejsca, w których mogą występować nieszczelności i wycieki.

Call Now Button ZAPYTAJ O CENĘ