Rybiki nie są groźne, ale mogą niszczyć książki, dokumenty, odzież z naturalnych materiałów. Jak się ich skutecznie pozbyć z domu?

  • Rybiki cukrowe lubią miejsca ciepłe i wilgotne
  • Rybiki, w odróżnieniu od innych domowych insektów, nie są groźne
  • Owady te nie lubią ostrych zapachów

Gdy zapalasz nocą światło w łazience lub w kuchni, dostrzegasz niewielkie, zwinnie umykające insekty? To mogą być rybiki cukrowe. Ze względu na kolor chitynowego pancerzyka, którym są pokryte, te bezskrzydłe owady nazywane są również srebrzykami. Mierzą ok. 13 – 25 mm, ich ciało zwęża się ku dołowi (wyglądem przypomina rybę), a głowa zwieńczona jest długimi, cienkimi czułkami. Rybiki poruszają się bardzo szybko, a ponieważ żerują głównie w nocy, ich obecność w domu może pozostać niezauważona przez długi czas. Czy rybiki są groźne? Jak się ich pozbyć?

Polecamy: Zwalczanie mrówek

Rybiki w domu – gdzie najczęściej można je spotkać?

Rybiki cukrowe lubią miejsca ciepłe i wilgotne, nie lubią za to światła. Długo żyją, dość szybko się rozmnażają, mogą też długo – bo nawet rok – wytrzymać bez pożywienia. Za dnia ukrywają się w rurach, wszelkich szczelinach i odpływach. Nocą wychodzą na żer, najczęściej można je spotkać w kuchni i w łazience, ale mogą pojawiać się także w innych pomieszczeniach, np. na strychach lub w spiżarniach. Zwabiają je kuchenne resztki, najbardziej lubią produkty zawierające skrobię. Rybiki, w odróżnieniu od innych domowych insektów, nie są groźne. Nie gryzą, nie przenoszą również chorób. Jednak ponieważ chętnie jedzą papier oraz niektóre tkaniny, mogą niszczyć tapety, książki, dokumenty, papier toaletowy, a także odzież z naturalnych materiałów.

Polecamy: Ptaszyniec kurzy – zwalczanie, usuwanie

Jak pozbyć się rybika z domu?

Utrzymanie porządku, dokładne sprzątanie resztek, chowanie żywności do szczelnych pojemników, utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, dobra wentylacja, pozbycie się wilgoci i zaklejenie silikonem szczelin to podstawa, jeśli nie chcemy w domu rybików. Owady te nie lubią ostrych zapachów, np. cynamonu, rozmarynu, cytryny czy lawendy. Jeśli domowe sposoby nie działają, najlepiej sięgnąć po specjalne preparaty na owady lub skorzystać z usług firmy dezynsekcyjnej.

ZAPYTAJ O CENĘ