Czy pluskwy w domu oznaczają konieczność wyrzucenia mebli i materaca? Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na profesjonalne odpluskwianie.

  • Pluskwy można przynieść do domu na ubraniach lub sprowadzić je w używanych meblach
  • Jeśli na ciele pojawiają się bardzo swędzące bąble, może świadczyć to o tym, że w domu są pluskwy
  • Bardzo skuteczną metodą zwalczania insektów jest wymrażanie

Jednym z częściej powielanych mitów na temat pluskw, jest stwierdzenie, że insekty te biorą się z brudu. Okazuje się, że pluskwy mogą równie dobrze zagnieździć się w mieszkaniu czystym i zadbanym. Pluskwy można przynieść do domu na ubraniach (np. po podróży komunikacją zbiorową czy po pobycie w hotelu) lub sprowadzić je w używanych meblach. Owady żywią się ludzką krwią, a więc mogą występować wszędzie, gdzie znajdą żywicieli. Żerują głównie nocą, a dodatkowo gnieżdżą się w  trudno dostępnych. Z tego powodu domownicy niekiedy całymi miesiącami są nieświadomi, że w ich domu mieszkają kłopotliwi lokatorzy.

Polecamy: Jak wyglądają jaja pluskwy

Po czym poznać, że w materacu zagnieździły się pluskwy?

Pluskwy mierzą przeciętnie ok. 5 – 6 mm. Kształtem ich ciała przypominają pestki jabłek. Są lekko spłaszczone, co ułatwia insektom wchodzenie w różne szczeliny i zakamarki. Najchętniej gnieżdżą się w meblach tapicerowanych, tekstyliach domowych, gniazdkach elektrycznych, ramach obrazów, we framugach, a także w łóżkach i w szwach materaców, skąd mają blisko do żywiciela. Jeśli na ciele pojawiają się bardzo swędzące bąble, może świadczyć to o tym, że w domu są pluskwy. Warto wówczas zwiększyć czujność i zwrócić uwagę, czy na pościeli nie pojawiają się brązowe plamki (odchody pluskiew), wylinki lub jaja insektów.

Polecamy: Pluskwy – jak wyglądają i jak odróżnić je od innych szkodników

Jak pozbyć się pluskiew? Co z materacem i innymi rzeczami?

Z pluskwami można walczyć na różne sposoby. Najszybszym i najpewniejszym rozwiązaniem, które pozwoli na dobre pozbyć się niechcianych lokatorów, jest interwencja wyspecjalizowanej ekipy dezynsekcyjnej. Bardzo skuteczną metodą zwalczania insektów jest wymrażanie. Suchy lód o temperaturze -80°C likwiduje nie tylko dorosłe osobniki, ale również larwy. Warto zaznaczyć, że metoda jest nieszkodliwa dla domowników i nie zostawia żadnych śladów. Co ważne, specjalistyczna dezynsekcja najczęściej zapobiega konieczności wyrzucania mebli czy materaca.

ZAPYTAJ O CENĘ