Deratyzacja dla firm i wspólnot mieszkaniowych. Kto odpowiada za odszczurzanie i w jaki sposób pozbyć się skutecznie szkodników takich jak szczury i myszy?

  • Szczury i myszy są problemem nie tylko na obszarach wiejskich
  • O obecności gryzoni świadczą odchody, nieprzyjemny zapach oraz szkody materialne
  • Przy wyborze firmy warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, m.in. na stosowane przez ekipę środki

Pojawienie się gryzoni, tak samo jak inwazja innych szkodników, np. karaluchów czy pluskw, w firmie lub w bloku oznacza zazwyczaj niemały problem. Warto mieć świadomość, że szczury i myszy są problemem nie tylko na obszarach wiejskich, ale również w miastach. Są zwinne, bez problemu mogą dostać się do budynku np. przez rury kanalizacyjne. Lubią ludzkie sąsiedztwo, gdzie mogą znaleźć schronienie i „darmowe” pożywienie. Gryzonie szybko się rozmnażają, mogą zanieczyszczać produkty spożywcze, powodują szkody, niszcząc infrastrukturę, a do tego przenoszą groźne choroby.

Polecamy: Deratyzacja Warszawa – jaką firmę najlepiej wybrać?

Czy deratyzacja firm i wspólnot mieszkaniowych jest obowiązkowa?

Obowiązek przeprowadzania deratyzacji wynika z Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z art. 22 tej ustawy właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością mają obowiązek utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym. W szczególności do ich obowiązków należy m.in. zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników.

Polecamy: Deratyzacja. Skuteczny sposób na gryzonie

Bezpieczna i skuteczna deratyzacja

O obecności gryzoni świadczą odchody, nieprzyjemny zapach oraz szkody materialne, np. nadgryzione kable i inne przedmioty. Najskuteczniejszym, a przy tym bezpiecznym dla ludzi sposobem na pozbycie się takich szkodników jak myszy i szczury z firmy lub budynku wspólnoty mieszkaniowej jest profesjonalna deratyzacja. Najczęściej ze szkodnikami walczy się, rozstawiając w budynku stacje deratyzacyjne, w których znajdują się środki biobójcze. Przy wyborze firmy warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, m.in. na stosowane przez ekipę środki. Powinny być to atestowane preparaty, dopuszczone do użycia przez Ministerstwo Zdrowia. Warto sprawdzić również, czy firma wystawia protokół sanitarny i czy na usługę udzielana jest gwarancja, a więc czy w razie ponownego pojawienia się gryzoni w określonym czasie można liczyć na ponowne, bezpłatne odszczurzanie.

ZAPYTAJ O CENĘ