Psotnik zakamarnik to szkodnik z rzędu gryzków. Sprawdź, w jakich miejscach gnieżdżą się gryzki, jak je poznać i jak skutecznie z nimi walczyć.
- Jednym z przedstawicieli gryzków jest psotnik zakamarnik, nazywany również wszą książkową
- Gryzki lubią miejsca ciemne i wilgotne
- Psotnik zakamarnik może zaatakować produkty spożywcze
Gryzki to rząd owadów liczący ponad 4 tysiące gatunków. Tylko nieliczne z nich są szkodnikami. W naturze występują przede wszystkim w lasach, żyją w ściółce lub w korze drzew, czasem w ptasich gniazdach. Żywią się m.in. szczątkami organicznymi, porostami, grzybami pleśniowymi. Niektóre gatunki są partenogenetyczne, co oznacza, że rozmnażają się bez udziału samców. Jednym z przedstawicieli gryzków jest psotnik zakamarnik, nazywany również wszą książkową. To niewielki szkodnik (osiąga długość do ok. 2 mm) z długimi czułkami i gryzącym narządem gębowym, najczęściej koloru żółtego, szarego lub ciemnobrązowego.
Polecamy: Szubak – jak wyglądają jego ugryzienia?
Czy gryzki są groźne?
Gryzki lubią miejsca ciemne i wilgotne. Zagnieżdżają się w trudno dostępnych zakamarkach, w mieszkaniach, magazynach, spotykane są również w muzeach. Czy są groźne i czy mogą wyrządzić w domu lub w innym miejscu szkody? Na szczęście nie przenoszą chorób, jednak warto się ich jak najszybciej pozbyć. Psotnik zakamarnik może zaatakować produkty spożywcze. Warto pamiętać, że żywność zanieczyszczoną przez insekty trzeba wyrzucić. Owady chętnie żywią się klejem do tapet, mogą roznosić zarodniki grzybów, niszczą książki oraz ubrania i rzeczy wykonane z naturalnych materiałów (np. obicia mebli, narzuty itp.). Co gorsze, ich obecność może zwabić do domu inne, groźniejsze insekty, dla których gryzki stanowią pożywienie.
Polecamy: Czy jeden karaluch w domu to już zmartwienie?
Jak walczyć z gryzkami?
Zauważenie tylko jednego osobnika zwiastuje kłopoty, dlatego z walką z gryzkami nie należy zwlekać (insekty bardzo szybko się rozmnażają). Aby pozbyć się owadów, najlepiej sięgnąć po środki owadobójcze. Jeśli populacja jest bardzo duża, może okazać się, że niezbędna jest profesjonalna dezynsekcja. Warto również pamiętać o profilaktyce – zmniejszymy ryzyko pojawienia się gryzków w domu, regularnie sprzątając, również w trudno dostępnych miejscach, czyszcząc tapicerki, dywany itp., usuwając szczeliny i nie dopuszczając do pojawienia się wilgoci.
Zdjęcie: CC BY-SA 3.0, Link