Małe i niepozorny mrówki w domu to zazwyczaj duży kłopot. Sprawdź, gdzie mrówki zakładają gniazda, co je przyciąga i jak skutecznie pozbyć się faraonek.

  • Mrówki mogą przenosić chorobotwórcze bakterie i wirusy
  • Mrówki poruszają się po stałych trasach – od gniazda do źródeł pożywienia
  • Dobrym rozwiązaniem na wytępienie mrówek jest profesjonalna dezynsekcja

Małe, niepozorne, słyną z pracowitości. W naturze są bardzo pożyteczne, ale ich pojawienie się w domu – jak w przypadku wszystkich insektów – to spory kłopot. Mogą przenosić chorobotwórcze bakterie i wirusy, zanieczyszczają żywność. Są uciążliwe, szybko się namnażają i trudno je wytępić. W Polsce występuje ponad 100 gatunków mrówek, nie wszystkie jednak są szkodnikami. Największy problem w domach, szczególnie w blokowiskach, stanowią mrówki faraona. Charakterystyczne dla faraonek jest żółtawe zabarwienie ciała i niewielkie rozmiary (robotnice osiągają maksymalnie 2,5 mm).

Polecamy: Ptaszyniec kurzy – zwalczanie, usuwanie

Co przyciąga mrówki?

Dzięki swym niewielkim rozmiarom mrówki bez trudu mogą przemieszczać się między mieszkaniami. Zazwyczaj zakładają gniazda w szczelinach, np. w ścianach czy pod kafelkami, lubią miejsca ciepłe i wilgotne. Tworzą duże kolonie, a jeśli znajdą miejsce o odpowiednich warunkach do bytowania, szybko zwabiają inne mrówki. Szukają przede wszystkim jedzenia. Mrówki poruszają się po stałych trasach – od gniazda do źródeł pożywienia. Są wszystkożerne, chociaż szczególnie lubią cukry i produkty białkowe. Przyciągają je resztki i okruszki, ale niestety – potrafią dostać się również do jedzenia zamkniętego w plastikowych pojemnikach. To właśnie dlatego bardzo trudno uchronić przed nimi żywność, która na dobrą sprawę bezpieczna jest tylko w lodówce.

Polecamy: Obrzeżek gołębi – usuwanie, zwalczanie

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki nie lubią m.in. zapachu octu, soku z cytryny, cynamonu, a także takich ziół jak np. mięta, lawenda, majeranek. Do odstraszania owadów używa się również proszku do pieczenia i płynu do mycia naczyń. Walka z mrówkami domowymi sposobami jest jednak dość ryzykowna – jeśli zastosowane środki nie zadziałają, kolonia owadów szybko się powiększy. Dobrym rozwiązaniem jest profesjonalna dezynsekcja. Jedną z najskuteczniejszych metod (a przy tym bezpieczną dla domowników) jest żelowanie.

ZAPYTAJ O CENĘ