Karaluchy wywołują odrazę, ale czy są niebezpieczne? Przeczytaj, jakie choroby mogą przenosić karaluchy i jak z nimi walczyć.

  • Karaluchy żerują w nocy
  • Widok karalucha wywołuje odrazę, czemu nie można się dziwić
  • Karaluchy nie stronią od miejsc zanieczyszczonych

Karaluchy żyją na całym świecie i zamieszkują różne środowiska. Są gatunkiem synantropijnym, co oznacza, że świetnie odnajdują się w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Dorosłe osobniki osiągają do 3 cm długości. Mają lekko połyskujący pancerz w kolorze ciemnobrązowym lub czarnym. Ich stosunkowo długie odnóża uzbrojone są w charakterystyczne kolce. Nie latają, ale bardzo szybko się przemieszczają. Karaluchy żerują w nocy. Są wszystkożerne, atrakcyjne są dla nich np. resztki jedzenia pozostawione na blacie. W ciągu dnia raczej nie wychodzą ze swoich kryjówek, które mogą stanowić wszelkie szczeliny. Często gnieżdżą się w łazienkach i w kuchniach, np. w okolicach zlewów, za szafkami itp. Lubią środowisko ciepłe i wilgotne.

Polecamy: Jaką metodę dezynsekcji wybrać, jeśli nie możemy opuścić pomieszczenia na dłuższy czas?

Czy karaluchy są groźne i czy mogą przenosić choroby?

Widok karalucha wywołuje odrazę, czemu nie można się dziwić. Inwazja karaluchów w domu to jednak nie tylko problem natury estetycznej – owady te mogą przenosić różne choroby. W naszym klimacie to głównie grypa, gruźlica i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Badania potwierdzają, że mogą przenosić także dur brzuszny, cholerę i czerwonkę. Insekty zanieczyszczają pożywienie, a ich odchody mogą powodować reakcje alergiczne i nasilać ataki astmy.

Polecamy: Czy zamgławianie ULV jest bezpieczne?

Jak zwalcza się karaluchy?

Karaluchy nie stronią od miejsc zanieczyszczonych, takich jak ścieki czy śmietniki, a takie warunki sprzyjają roznoszeniu patogenów i rozprzestrzenianiu się chorób. Jednocześnie warto zaznaczyć, że owady mogą pojawić się w czystym domu. Można przynieść je do domu przypadkowo, mogą również przywędrować od sąsiadów. Zdolność przetrwania w ekstremalnych warunkach i wyjątkowa odporność na niekorzystne czynniki, trucizny itp. sprawiają, że karaluchy są ciężkie do wytępienia. Najpewniejszym sposobem jest profesjonalna dezynsekcja. W przypadku bloków mieszkalnych dezynsekcja powinna być przeprowadzona w każdym mieszkaniu.

ZAPYTAJ O CENĘ